From 1109132f09d75da9a28b649c7677bb6ce07c40c0 Mon Sep 17 00:00:00 2001 From: Peter Bengtsson Date: Tue, 8 Dec 2020 14:41:45 -0500 Subject: initial commit --- files/hu/glossary/abstraction/index.html | 49 ++++++++++ files/hu/glossary/ajax/index.html | 31 +++++++ files/hu/glossary/api/index.html | 40 ++++++++ files/hu/glossary/bongeszo/index.html | 37 ++++++++ files/hu/glossary/callback_function/index.html | 31 +++++++ files/hu/glossary/css/index.html | 41 ++++++++ .../hu/glossary/elso_osztalyu_funkciok/index.html | 103 +++++++++++++++++++++ files/hu/glossary/index.html | 27 ++++++ files/hu/glossary/javascript/index.html | 45 +++++++++ files/hu/glossary/node.js/index.html | 24 +++++ 10 files changed, 428 insertions(+) create mode 100644 files/hu/glossary/abstraction/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/ajax/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/api/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/bongeszo/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/callback_function/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/css/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/elso_osztalyu_funkciok/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/javascript/index.html create mode 100644 files/hu/glossary/node.js/index.html (limited to 'files/hu/glossary') diff --git a/files/hu/glossary/abstraction/index.html b/files/hu/glossary/abstraction/index.html new file mode 100644 index 0000000000..bf5dc1b36e --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/abstraction/index.html @@ -0,0 +1,49 @@ +--- +title: Absztrakció +slug: Glossary/Abstraction +tags: + - Absztrakció + - Kódolás + - Programozási Nyelv + - Szójegyzék +translation_of: Glossary/Abstraction +--- +

A {{Glossary("computer programming", "számítógépes programozás")}}ban az absztrakció lehetővé teszi a komplex szoftveres rendszerek bonyolultságának csökkentését illetve a hatékony dizájnt és kivitelezést. A bonyolult technikai rendszereket egyszerűbb {{Glossary("API", "API")}}-ok mögé rejti.

+ +

Az adatabsztrakció előnyei

+ + + +

Példa

+ +
class AbsztrakcioBevezetes {
+  // a belső tagok értékének megváltoztatása
+  beallit(x, y) {
+    this.a = x;
+    this.b = y;
+  }
+
+  kiiras() {
+    console.log('a = ' + this.a);
+    console.log('b = ' + this.b);
+  }
+}
+
+const obj = new AbsztrakcioBevezetes();
+obj.beallit(10, 20);
+obj.kiiras();
+// a = 10
+// b = 20
+ +

Tudjon meg többet

+ +

Általános ismeretek

+ + diff --git a/files/hu/glossary/ajax/index.html b/files/hu/glossary/ajax/index.html new file mode 100644 index 0000000000..e7f8a4b6e2 --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/ajax/index.html @@ -0,0 +1,31 @@ +--- +title: Ajax +slug: Glossary/AJAX +tags: + - AJAX + - Infrastruktúra + - Szójegyzék +translation_of: Glossary/AJAX +--- +

Az Ajax (Asynchronous {{Glossary("JavaScript")}} And {{Glossary("XML")}}), egy programozási gyakorlat komplex és dinamikus weblapok építésére egy {{Glossary("XHR_(XMLHttpRequest)","XMLHttpRequest")}} nevezetű technológiát használva.

+ +

Az Ajax lehetővé teszi a {{Glossary("DOM")}} egy részének a frissítését egy {{Glossary("HTML")}} oldalon, teljes oldalfrissítés szükségessége nélkül. Az Ajax lehetővé teszi az aszinkronos munkát, ami azt jelenti, hogy amíg az oldal célzott része megpróbál újratölteni, addig az oldal többi része tovább fut (ezzel ellentétben a szinkronos módszer blokkolja a kód további futását, amíg az oldal célzott része újra nem töltött).

+ +

Az interaktív weboldalakkal és modern internetes szabványokkal, az Ajax-ot szépen lassan felváltják a JavaScript keretrendszereken belüli függvények és az eredeti {{domxref("Fetch API")}} Szabvány.

+ + diff --git a/files/hu/glossary/api/index.html b/files/hu/glossary/api/index.html new file mode 100644 index 0000000000..a3102d330e --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/api/index.html @@ -0,0 +1,40 @@ +--- +title: API +slug: Glossary/API +tags: + - Glossary +translation_of: Glossary/API +--- +

Az API a programozás során előforduló egyik leggyakoribb és legijesztőbb kifejezés. Ennek ellenére nem annyira rettenetes: például ennek a szócikknek az elolvasásával meg is lehet érteni.

+ +

Az API szó az angol Application Programming Interface rövidítése. Egy olyan felületet jelöl, amin keresztül egy külső programot el lehet érni, kommunikálni lehet vele. (Tehát a külső program képességeit más programokból hasznosítani lehet).

+ +

Fontos, hogy az API számítógépek számára készül: programból könnyen összeállítható a bemenete és feldolgozható a kimenete, de emberek számára nehezebben értelmezhető.

+ +

Webfejlesztés során általában kétféle API-val találkozhatunk:

+ + + +

Példák

+ + + +

További olvasnivaló

+ +

Általános tudás

+ + + +

Technikai részletek

+ + diff --git a/files/hu/glossary/bongeszo/index.html b/files/hu/glossary/bongeszo/index.html new file mode 100644 index 0000000000..36a13cf1ce --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/bongeszo/index.html @@ -0,0 +1,37 @@ +--- +title: Böngésző +slug: Glossary/bongeszo +tags: + - Nacigáció + - Szójegyzék +translation_of: Glossary/Browser +--- +

A Webböngésző vagy böngésző egy program, ami a {{Glossary("World Wide Web","webből")}} kinyeri és megjeleníti az oldalakat és lehetővé teszi a felhasználó számára a további oldalakhoz való hozzáférést {{Glossary("hyperlink","hivatkozásokon")}} keresztül. A böngésző a legismertebb {{Glossary("user agent", "hálózati kliens")}}.

+ +

Tudj meg többet

+ +

Egy böngésző letöltése

+ + + + diff --git a/files/hu/glossary/callback_function/index.html b/files/hu/glossary/callback_function/index.html new file mode 100644 index 0000000000..36ae03f558 --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/callback_function/index.html @@ -0,0 +1,31 @@ +--- +title: Callback függvény +slug: Glossary/Callback_function +translation_of: Glossary/Callback_function +--- +

A callback függvény (vagy visszahívó függvény) egy függvény, amit egy másik függvénynek adunk át argumentumként, ami aztán majd a külső függvényen belül hívódik meg, hogy végrehajtson egy adott eseményt.

+ +

Íme egy példa:

+ +
function üdvözlés(név) {
+  alert('Hello ' + név);
+}
+
+function felhasználóInputFeldolgozása(callback) {
+  const név = prompt('Kérlek add meg a neved!');
+  callback(név);
+}
+
+felhasználóInputFeldolgozása(üdvözlés);
+ +

A fenti példa egy {{glossary("synchronous")}} (szinkron) callback, mivel azonnal végrehajtódik.

+ +

Megjegyzés: a callback függvények gyakran használatosak arra a célra, hogy folytassák a kód végrehajtását, miután egy {{glossary("asynchronous")}} (aszinkron) művelet végrehajtása befejeződött. Ezeket aszinkron callback-nek nevezzük. Egy jó példa erre a  .then() blokkon belül végrehajtott függvények, miután az adott ígéret (promise) teljesül (fulfill), vagy el lesz utasítva (reject). Ezt a felépítést sok modern web API használja, például a fetch() is.

+ +

Tudj meg többet

+ +

Általános tudás

+ + diff --git a/files/hu/glossary/css/index.html b/files/hu/glossary/css/index.html new file mode 100644 index 0000000000..1a4a5ff97f --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/css/index.html @@ -0,0 +1,41 @@ +--- +title: CSS +slug: Glossary/CSS +tags: + - CSS + - Szójegyzék + - Web +translation_of: Glossary/CSS +--- +

A CSS (Cascading Style Sheets) egy deklaratív nyelv, ami a weblapok kinézetét irányítja a {{glossary("browser", "böngésző")}}ben. A böngésző hozzáilleszti a megfelelő CSS stílusdeklarációt a kiválaszott elemekre, hogy rendesen meg tudja jeleníteni azokat. Egy stílus deklaráció tulajdonságokat és értékeket tartalmaz, amik meghatározzák hogyan fog kinézni egy weboldal.

+ +

A CSS a három leglényegesebb Web technológia egyike, úgy mint a {{Glossary("HTML")}} és {{Glossary("JavaScript")}}. A CSS általában {{Glossary("Element","HTML elemeket")}} díszít, de más jelölőnyelvekkel is lehet használni, mint például az {{Glossary("SVG")}} vagy az {{Glossary("XML")}}.

+ +

Egy CSS szabály {{Glossary("CSS Property","tulajdonságok")}} összessége, amiket egy {{Glossary("CSS selector", "szelektorhoz")}} lehet társítani. Itt egy példa, ami minden HTML bekezdést sárgává fest fekete hátérrel:

+ +
/* A "p" szelektor azt jelzi, hogy a dokumentum minden bekezdését érinteni fogja a szabály
+p {
+  /* A "color" tulajdonság határozza meg a szöveg színét, ebben az esetben sárga */
+  color: yellow;
+
+  /* A "background-color" tulajdonság a háttérszínt határozza meg, ebben az esetben fekete */
+  background-color: black
+}
+ +

A "lépcsőzetesség" arra a szabályra vontakozik, ami meghatározza a szelektorok prioritási sorrendjét. Ez egy nagyon fontos tulajdonság, mivel egy bonyolultabb webodalon több ezernyi CSS szabály is lehet.

+ +

Tudjon meg többet

+ +

Általános tudnivalók

+ + + +

Technikai referenciák

+ + diff --git a/files/hu/glossary/elso_osztalyu_funkciok/index.html b/files/hu/glossary/elso_osztalyu_funkciok/index.html new file mode 100644 index 0000000000..5a36982129 --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/elso_osztalyu_funkciok/index.html @@ -0,0 +1,103 @@ +--- +title: Elsőrendű függvények +slug: Glossary/Elso_osztalyu_funkciok +tags: + - JavaScript + - Szkriptelés + - Szójegyzék +translation_of: Glossary/First-class_Function +--- +

Egy programnyelvnek Elsőrendű függvényei vannak, ha a nyelv függvényeit úgy kezeljük mint a többi változót. Egy ilyen nyelveben függvényeket adhatunk meg más függvények paramátereként, függvények más függvényeket adhatnak vissza és váltózókhoz is hozzárendelhetjük őket.

+ +

Példa | Függvény hozzárendelése változóhoz

+ +

JavaScript

+ +
const foo = function() {
+   console.log("foobar");
+}
+// Meghívás a változóra való hivatkozással
+foo();
+
+ +

Egy Névtelen függvényt rendeltünk egy Váltózóhoz, ezután a változó segítségével meghívtuk a függvényt úgy, hogy zárójelet tettünk () a változónév végére.

+ +
+

Ha a függvény el is lenne nevezve, akkor is használhatnánk a változót a meghívására. Az elnevezés segítségünkre lehet a hibakeresésé során, de nem érinti a függvény meghívási módját.

+
+ +

Példa | Függvény átadása argumentumként

+ +

JavaScript

+ +
function koszones() {
+   return "Helló, ";
+}
+function udvozlet(koszont, nev) {
+  console.log(koszont() + nev);
+}
+// `koszones` átadása argumentumként az `udvozlet` függénynek
+udvozlet(koszones, "JavaScript!");
+
+ +

A koszones() függvényt adjuk át az udvozlet() függvény argumentumaként, ami magyarázatot ad arra, hogy hogyan tudjuk a függényeket értékként kezelni.

+ +
+

A függvényt, aminek egy másik függvényt adunk át argumentumként, Visszahívó Függvénynek nevezzük. koszones egy visszahívó függvény.

+
+ +

Példa | Függvény visszatérítése

+ +

JavaScript

+ +
function koszones() {
+   return function() {
+      console.log("Helló!");
+   }
+}
+
+ +

Ebben a példában egy függvényt kell visszatérítenünk egy másik függvényből - Azért tudjuk ezt megtenni, mert a JavaScript a függvényeket értékként kezeli.

+ +
+

Azt a függvényt, amely egy másik függnény térít vissza,  Felsőbbrendű Függvénynek nevezzük.

+
+ +

Visszatérve a példánkra; most a koszones függvényt kell meghívnunk, amit Névtelen Függvényként kaptunk vissza. Ez kétféle módon lehetséges:

+ +

1- Változó használata

+ +
const koszones = function() {
+   return function() {
+      console.log("Helló!");
+   }
+}
+const fuggvenyem = koszones();
+fuggvenyem();
+
+ +

Így megkapjuk a Helló! üzenetet.

+ +
+

Változót kell használnunk. Ha koszonest közvetlenül hívtuk volna meg, a függvényt adta volna vissza anélkül, hogy meghívta volna a visszatérített függvényt.

+
+ +

2- Dupla zárójel használata

+ +
function koszones() {
+   return function() {
+      console.log("Helló!");
+   }
+}
+koszones()();
+
+ +

Dupla zárojelet ()() használunk, hogy meghívjuk a visszatérített függvényt.

+ +

Tudjon meg többet

+ +

Általános Ismeretek

+ + diff --git a/files/hu/glossary/index.html b/files/hu/glossary/index.html new file mode 100644 index 0000000000..3bb931c888 --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/index.html @@ -0,0 +1,27 @@ +--- +title: Szójegyzék +slug: Glossary +tags: + - Beginner + - Glossary + - Index + - Landing + - NeedsTranslation + - TopicStub +translation_of: Glossary +--- +
{{LearnBox({"title":"Learn a new term:"})}}
+ +

A Webes technológiák zsargonok és rövidítések hosszú listáját használják dokumentációikban és a fejlesztésük során. Ez a szójegyzék azon szavak és rövidítések definícióját tartalmazza, amelyek ismeretére szükség lehet ahhoz, hogy ön meg tudja érteni és fejleszteni tudja a webet.

+ +

{{GlossaryList({"split":"h3", "css":"multiColumnList"})}}

+ +

Közreműködés a szójegyzékben

+ +

Ez a szójegyzék egy örökösen folyamatban lévő munka. Segíthet a fejlesztésében új bejegyzések hozzáadásaával vagy a már meglévők javításával. Úgy kezdhet bele a legkönnyebben, ha rákattint az alábbi linkre vagy kiválasztja valamelyik ajánlott kifejezést lentebb.

+ +

Új bejegyzés hozzáadása a szójegyzékhez

+ +

{{GlossaryList({"terms":[], "filter":"notdefined", "css":"multiColumnList"})}}

+ +

Ha többet szeretne megtudni arról, hogyan tud közreműködni a szójegyzékben, látogassa meg a szójegyzék dokumentációjának oldalát.

diff --git a/files/hu/glossary/javascript/index.html b/files/hu/glossary/javascript/index.html new file mode 100644 index 0000000000..ab5af7cb3f --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/javascript/index.html @@ -0,0 +1,45 @@ +--- +title: JavaScript +slug: Glossary/JavaScript +tags: + - JavaScript +translation_of: Glossary/JavaScript +--- +

A JavaScript (vagy „JS”) egy programozási nyelv, amelyet leggyakrabban dinamikus, kliensoldali szkriptekhez használnak weblapokon, de gyakran használják {{Glossary("Server","kiszolgáló")}}oldalon is, például a Node.js futtatókörnyezetben.

+ +

A JavaScript nem összetévesztendő a Java programozási nyelvvel. Bár a „Java” és a „JavaScript” is az Oracle USA-ban és sok más országban bejegyzett védjegye, a két programozási nyelv szintaktikája, szematikája és alkalmazási köre jelentős mértékben eltér.

+ +

A JavaScriptet elsődlegesn böngészőben használják, és lehetővé teszi, hogy a fejlesztők módosítsák a weboldal tartalmát a {{Glossary("DOM")}}-on keresztül, adatokat kezeljenek {{Glossary("AJAX")}} és {{Glossary("IndexedDB")}} segítségével, grafikákat rajzoljanak a {{Glossary("canvas")}} használatával, különböző {{Glossary("API","API-kkal")}} interakcióba lépjenek a böngészőt futtató eszközzel, és ez még nem minden. A JavaScript egyike a világ leggyakrabban használt nyelveinek, köszönhetően a böngészőkben elérhető {{Glossary("API","API-k")}} jelentős terjedésének és teljesítménybeli fejlesztéseinek.

+ +

Eredet és történelem

+ +

Eredetileg kiszolgálóoldali nyelvként találta ki Brendan Eich (akkor a Netscape Corporation munkatársa), aztán a JavaScript megérkezett a Netscape Navigator 2.0-ban, 1995 szeptemberében. A JavaScript azonnali sikernek örvendett, és 1996 augusztusában az {{glossary("Microsoft Internet Explorer", "Internet Explorer 3.0")}} bevezette a JavaScript támogatását, JScript néven.

+ +

1996 novemberében a Netscape elkezdett az ECMA International szabványügyi szervezettel azon dolgozni, ohgy iparági szabvánnyá tegyék a JavaScriptet. Azóta a szabványosított JavaScript neve ECMAScript, és az ECMA-262 alatt specifikált, és amely legfrissebb (tizedik, ES2019) kiadása 2019 júniusa óta érhető el.

+ +

Nemrégiben a JavaScript népszerűsége még tovább nőtt a Node.js platform sikere miatt – eza legnépszerűbb keresztplatformos JavaScript futtatókörnyezet a böngészőkön kívül. A Node.js – a Chrome V8 JavaScript-motorjára építve – lehetővé teszi a fejlesztőknek, hogy a fejlesztők JavaScripttel programozzák a számítógépet, és teljes funkcionalitással rendelkező {{Glossary("HTTP", "HTTP-")}} és {{Glossary("Web Sockets", "WebSocket")}}-kiszolgálókat állíthassanak össze.

+ +

További tudnivalók

+ +

Általános ismeretek

+ + + +

A JavaScript megtanulása

+ + + +

Műszaki referencia

+ + diff --git a/files/hu/glossary/node.js/index.html b/files/hu/glossary/node.js/index.html new file mode 100644 index 0000000000..d886cbd416 --- /dev/null +++ b/files/hu/glossary/node.js/index.html @@ -0,0 +1,24 @@ +--- +title: Node.js +slug: Glossary/Node.js +translation_of: Glossary/Node.js +--- +

A Node.js egy többplatformú {{Glossary("JavaScript")}} futási környezet melynek segítségével szerveroldali és hálózati alkalmazásokat fejleszthetünk JavaScriptben.

+ +

Tudjon meg többet

+ +

Általános Ismeretek

+ + + +

Technical information

+ + + +
{{QuickLinksWithSubpages("/hu-HU/docs/Glossary")}}
-- cgit v1.2.3-54-g00ecf