From 074785cea106179cb3305637055ab0a009ca74f2 Mon Sep 17 00:00:00 2001 From: Peter Bengtsson Date: Tue, 8 Dec 2020 14:42:52 -0500 Subject: initial commit --- files/pl/learn/css/css_layout/flexbox/index.html | 340 +++++++++++++++++++++ files/pl/learn/css/css_layout/index.html | 57 ++++ .../learn/css/howto/generated_content/index.html | 140 +++++++++ files/pl/learn/css/howto/index.html | 86 ++++++ files/pl/learn/css/index.html | 52 ++++ 5 files changed, 675 insertions(+) create mode 100644 files/pl/learn/css/css_layout/flexbox/index.html create mode 100644 files/pl/learn/css/css_layout/index.html create mode 100644 files/pl/learn/css/howto/generated_content/index.html create mode 100644 files/pl/learn/css/howto/index.html create mode 100644 files/pl/learn/css/index.html (limited to 'files/pl/learn/css') diff --git a/files/pl/learn/css/css_layout/flexbox/index.html b/files/pl/learn/css/css_layout/flexbox/index.html new file mode 100644 index 0000000000..1a06738b54 --- /dev/null +++ b/files/pl/learn/css/css_layout/flexbox/index.html @@ -0,0 +1,340 @@ +--- +title: Flexbox +slug: Learn/CSS/CSS_layout/Flexbox +tags: + - Nauka + - Początkujący + - Poradnik + - Poradnik dla początkujących + - flexibox + - po polsku + - podstawa + - podstawowy + - wygląd + - wyświetlanie zawartości +translation_of: Learn/CSS/CSS_layout/Flexbox +--- +
{{LearnSidebar}}
+ +
{{PreviousMenuNext("Learn/CSS/CSS_layout/Practical_positioning_examples", "Learn/CSS/CSS_layout/Grids", "Learn/CSS/CSS_layout")}}
+ +

Flexbox to nowa technologia która już ma szerokie wsparcie wśród przeglądarek, dlatego jego używanie staje się coraz bardziej powszechne. Flexbox wykorzystuje narzędzia, które pozwalają na szybkie tworzenie kompleksowego i elastycznego układu strony. Flexbox to jednowymiarowa metoda rozmieszczania elementów w wierszach lub kolumnach, przedmioty rozciągają się aby wypełnić dodatkową przestrzeń lub kurczą się aby dopasować się do mniejszych przestrzeni. W tym artykule zawarto podstawowe informacje na ten temat.

+ + + + + + + + + + + + +
Wymogi:Podstawy HTML (zajrzyj do Introduction to HTML) oraz znajomość zasad funkcjonowania CSS ( więcej na ten temat znajdziesz tu Introduction to CSS.)
Cel:Nauczenie się jak używać Flexboxa do tworzenia kreatywnego układu strony.
+ +

Dlaczego Flexbox?

+ +

Przez długi czas jedynymi rzeczowymi narzędziami działającymi w przeglądarkach, do tworzenia układu strony w CSS były właściwości: float i position. Są dobre i działają, ale w niektórych przypadkach mogą być ograniczające i frustrujące.

+ +

Poniższe wymagania dotyczące układu są trudne lub niemożliwe do osiągnięcia dzięki wcześniej wspomnianym narzędziom:

+ + + +

Jak zauważysz w kolejnych sekcjach, flexbox ułatwia tworzenie układów strony. Zabawmy się!

+ +

Wprowadzenie i prosty przykład

+ +

W tym artykule będziemy zachęcać cię do pracy poprzez serię ćwiczeń, które ułatwią ci zrozumienie jak działa flexbox. Aby zacząć musisz zrobić kopię pliku startowego — flexbox0.html z naszego repozytorium na gitHubie — załadować w przeglądarce ( Firefox albo Chrome), i spojrzeć na kod w twoim edytorze kodu. Możesz także podejrzeć kod na żywo - see it live here.

+ +

Zauważ, że mamy element {{htmlelement("header")}} z nagłówkiem w środku oraz {{htmlelement("section")}} zawierający trzy  {{htmlelement("article")}}. Użyjemy tego do stworzenia dość standardowego układu trzy-kolumnowego.

+ +

+ +

Określanie, które elementy układu wykorzystać jako elastyczne pudełka.

+ +

Aby zacząć musimy wybrać elementy, które mają zmienić położenie. Żeby to zrobić, ustawiamy specjalną wartość {{cssxref("display")}} na rodzicu elementu, na który chcemy oddziaływać.  W tym przypadku musimy poukładać elementy {{htmlelement("article")}}, więc display ustawiamy na{{htmlelement("section")}} (section staje się elastycznym kontenerem dla trzech bloków "article").

+ +
section {
+  display: flex;
+}
+ +

Rezultatem tego powinno być takie coś:

+ +

+ +

Pojedyncza deklaracja daje nam wszystko czego potrzebujemy — niewiarygodne, co nie? Mamy nasz układ kolumn z kilkoma kolumnami o jednakowych rozmiarach i mających tą samą wysokość. Dzieje się tak dlatego że domyślne wartości ustawione są w taki sposób żeby rowiązywać problem nierównych kolumn. Więcej o tym później.

+ +
+

Zanotuj: Możesz także ustawić display o wartości inline-flex jeśli życzysz sobie ułożenia liniowych elementów jako blokowe.

+
+ +

Aside 

+ +

Elementy blokowe w modelu flex box układają się względem dwóch osi:

+ +

flex_terms.png

+ + + +

Pamiętaj o tej terminologii podczas następujących sekcji. Zawsze możesz tu wrócić jeśli zagubisz się w jakimś używanym tutaj terminie.

+ +

Kolumny czy wiersze?

+ +

Flexbox wprowadza wartość nazywaną {{cssxref("flex-direction")}}, która określa w którym kierunku main axis - oś główna biegnie (w jakim kierunku układają się dzieci typu flexbox) - domyślnie ustawiona jest wartość row, co powoduje że elementy układają się w wierszu w kierunku, w którym działa domyśny język przegądarki (z lewej do prawej w przypadku Angielskich przegądarek) 

+ +

Spróbuj dodać następującą deklarację do pliku css:

+ +
flex-direction: column;
+ +

Jak widzisz elementy ponownie ułożyły się kolumnowo tak jak przed dodaniem jakiegokolwiek css. Zanim zaczniemy dalej usuń tą deklarację ze swojego przykładu.

+ +
+

Zanotuj: Możesz również ułożyć elementy w odwrotnym kierunku używając wartośći row-reverse and column-reverse. Poeksperymentuj także z tymi właściwościami!

+
+ +

Zawijanie

+ +

Jednym z problemów który pojawia się kiedy umieszczasz dużą liczbę elementów różnej szerokości i wysokości mogą one zacząć się wylewać z elementu rodzica niszcząc układ strony.

+ +

Zajrzyjmy do przykłady  flexbox-wrap0.html, i wypróbujmy viewing it live (zrób kopię pliku jeśli chcesz podążać za tym przykładem):

+ +

+ +

Widzimy tutaj że elementy potomne rzeczywiście się wylewają poza rodzica. Jednym ze sposobów który umożliwia umiejscowienie tych elementów jest następująca deklaracja :

+ +
flex-wrap: wrap;
+ +

Przetestuj to teraz; jak widzisz układ strony wygląda lepiej w tym zestawieniu:

+ +

+ +

Teraz musimy powielić wiersze - w każdym wierszu mieści się sensowna liczba elementów potomnych, a wszystkie przepełnienia przenoszą się do kolejnego wiersza. Deklaracja flex: 200px ustawia właściwość dla każdego elementu "articles", która mówi że szerokość ma wynosić co najmniej 200px; wrócimy do tego trochę później. Jak mogłeś zauważyć ostatnie kilka dzieci w ostatnim wierszu są trochę szersze, więc cały wiersz jest wypełniony.

+ +

Ale jest jeszcze coś co możemy zrobić. Po pierwsze, spróbuj zmienić twój flex-direction na wartość row-reverse - teraz jak widzisz, masz nadal wielowierszowy układ strony, ale zaczynający się od przeciwnego rogu okna przeglądarki i płynący w przeciwnym kierunku.

+ +

flex-flow w skrócie

+ +

W tym punkcie dobrze zauważyć że istnieje skrót  {{cssxref("flex-direction")}} i {{cssxref("flex-wrap")}} — {{cssxref("flex-flow")}}. Na przykład możesz zamienić to:

+ +
flex-direction: row;
+flex-wrap: wrap;
+ +

na to:

+ +
flex-flow: row wrap;
+ +

Elastyczne wymiarowanie elementów flex

+ +

Wróćmy teraz do naszego pierwszego przykładu, spójrzmy jak możemy kontrolować jaką przestrzeń zajmują elementy. Uruchom kopię flexbox0.html, albo zrób kopię z pliku flexbox1.html jako nowy punkt startowy (see it live).

+ +

Po pierwsze dodaj następującą regułę na dole twojego pliku CSS:

+ +
article {
+  flex: 1;
+}
+ +

Jest to niepodzielna wartość procentowa określająca jaką część dostęnej przestrzeni wzdłuż głównej osi będzie zajmować każdy element elastyczny. W tym przypadku nadajemy każdemu elementowi {{htmlelement("article")}} wartość 1, co znaczy że wszystkie zajmują tyle samo wolnego miejsca, ile pozostało po ustawieniu dopełnienia i marginesu. Jest to proporcja co oznacza że nadanie każdemu elementowi wartośći 400000 dałoby dokładnie ten sam efekt.

+ +

Teraz dodaj następującą zasadę poniżej poprzedniej:

+ +
article:nth-of-type(3) {
+  flex: 2;
+}
+ +

Teraz kiedy odświeżysz zauważysz że trzeci element {{htmlelement("article")}} zajmuje dwa razy tyle szerokości co pozostałe dwa — w sumie dostęne są cztery jednostki procentowe. Pierwsze dwa elementy mają po jeden, każdy więc zajmuje 1/4 dostępnej przestrzeni. Trzeci ma dwie jednostki, więc zajmuje 2/4 dostęnej przestrzeni (czyli 1/2).

+ +

Możesz także ustawić minimalną wartość rozmiaru wewnątrz wartości flex. Spróbuj zaktualizować twój przykład następującymi zasadami:

+ +
article {
+  flex: 1 200px;
+}
+
+article:nth-of-type(3) {
+  flex: 2 200px;
+}
+ +

To w zasadzie stwierdza "Każdy element najpierw będzie otrzymywał 200px dostępnej przetrzeni. Potem reszta dostępnej przestrzeni będzie dzielona według wartości procentowych." Spróbuj odświeżyć i zobaczysz różnicę w tym jaka przestrzeń jest dzielona przez elementy. 

+ +

+ +

Prawdziwą wartość flexbox można zauważyć w flexibility/responsiveness — jeśli zmienisz rozmiar okna przeglądarki i dodasz {{htmlelement("article")}} element, układ strony nadal będzie działał prawidłowo.

+ +

flex: shorthand versus longhand

+ +

{{cssxref("flex")}} to wartość skrótowa, którą możesz opisać trzy różne wartości:

+ + + +

We'd advise against using the longhand flex properties unless you really have to (for example, to override something previously set). They lead to a lot of extra code being written, and they can be somewhat confusing.

+ +

Horizontal and vertical alignment

+ +

You can also use flexbox features to align flex items along the main or cross axes. Let's explore this by looking at a new example — flex-align0.html (see it live also) — which we are going to turn into a neat, flexible button/toolbar. At the moment you'll see a horizontal menu bar, with some buttons jammed into the top left hand corner.

+ +

+ +

First, take a local copy of this example.

+ +

Now, add the following to the bottom of the example's CSS:

+ +
div {
+  display: flex;
+  align-items: center;
+  justify-content: space-around;
+}
+ +

Refresh the page and you'll see that the buttons are now nicely centered, horizontally and vertically. We've done this via two new properties.

+ +

{{cssxref("align-items")}} controls where the flex items sit on the cross axis.

+ + + +

You can override the {{cssxref("align-items")}} behavior for individual flex items by applying the {{cssxref("align-self")}} property to them. For example, try adding the following to your CSS:

+ +
button:first-child {
+  align-self: flex-end;
+}
+ +

Have a look at what effect this has, and remove it again when you've finished.

+ +

{{cssxref("justify-content")}} controls where the flex items sit on the main axis.

+ + + +

We'd like to encourage you to play with these values to see how they work before you continue.

+ +

Ordering flex items

+ +

Flexbox also has a feature for changing the layout order of flex items, without affecting the source order. This is another thing that is impossible to do with traditional layout methods.

+ +

The code for this is simple: try adding the following CSS to your button bar example code:

+ +
button:first-child {
+  order: 1;
+}
+ +

Refresh, and you'll now see that the "Smile" button has moved to the end of the main axis. Let's talk about how this works in a bit more detail:

+ + + +

You can set negative order values to make items appear earlier than items with 0 set. For example, you could make the "Blush" button appear at the start of the main axis using the following rule:

+ +
button:last-child {
+  order: -1;
+}
+ +

Nested flex boxes

+ +

It is possible to create some pretty complex layouts with flexbox. It is perfectly ok to set a flex item to also be a flex container, so that its children are also laid out like flexible boxes. Have a look at complex-flexbox.html (see it live also).

+ +

+ +

The HTML for this is fairly simple. We've got a {{htmlelement("section")}} element containing three {{htmlelement("article")}}s. The third {{htmlelement("article")}} contains three {{htmlelement("div")}}s. :

+ +
section - article
+          article
+          article - div - button
+                    div   button
+                    div   button
+                          button
+                          button
+ +

Let's look at the code we've used for the layout.

+ +

First of all, we set the children of the {{htmlelement("section")}} to be laid out as flexible boxes.

+ +
section {
+  display: flex;
+}
+ +

Next, we set some flex values on the {{htmlelement("article")}}s themselves. Take special note of the 2nd rule here — we are setting the third {{htmlelement("article")}} to have its children laid out like flex items too, but this time we are laying them out like a column.

+ +
article {
+  flex: 1 200px;
+}
+
+article:nth-of-type(3) {
+  flex: 3 200px;
+  display: flex;
+  flex-flow: column;
+}
+
+ +

Next, we select the first {{htmlelement("div")}}. We first use flex:1 100px; to effectively give it a minimum height of 100px, then we set its children (the {{htmlelement("button")}} elements) to also be laid out like flex items. Here we lay them out in a wrapping row, and align them in the center of the available space like we did in the individual button example we saw earlier.

+ +
article:nth-of-type(3) div:first-child {
+  flex:1 100px;
+  display: flex;
+  flex-flow: row wrap;
+  align-items: center;
+  justify-content: space-around;
+}
+ +

Finally, we set some sizing on the button, but more interestingly we give it a flex value of 1. This has a very interesting effect, which you'll see if you try resizing your browser window width. The buttons will take up as much space as they can and sit as many on the same line as they can, but when they can no longer fit comfortably on the same line, they'll drop down to create new lines.

+ +
button {
+  flex: 1;
+  margin: 5px;
+  font-size: 18px;
+  line-height: 1.5;
+}
+ +

Cross browser compatibility

+ +

Flexbox support is available in most new browsers — Firefox, Chrome, Opera, Microsoft Edge and IE 11, newer versions of Android/iOS, etc. However you should be aware that there are still older browsers in use that don't support Flexbox (or do, but support a really old, out-of-date version of it.)

+ +

While you are just learning and experimenting, this doesn't matter too much; however if you are considering using flexbox in a real website you need to do testing and make sure that your user experience is still acceptable in as many browsers as possible.

+ +

Flexbox is a bit trickier than some CSS features. For example, if a browser is missing a CSS drop shadow, then the site will likely still be usable. Not supporting flexbox features however will probably break a layout completely, making it unusable.

+ +

We'll discuss strategies for overcoming tricky cross browser support issues in a future module.

+ +

Podsumowanie

+ +

Tu kończy się nasza krótka wycieczka po flexboxie. Mamy nadzieję że dobrze się bawiłeś i będziesz się dobrze bawił robiąc postępy w nauce.

+ +

W dalszych artykułach przyjrzymy się innnemu ważnemu aspektowi układu strony w CSS - grid system (układ siatkowy).

+ +
{{PreviousMenuNext("Learn/CSS/CSS_layout/Practical_positioning_examples", "Learn/CSS/CSS_layout/Grids", "Learn/CSS/CSS_layout")}}
+ +
+

W tym module

+ + +
diff --git a/files/pl/learn/css/css_layout/index.html b/files/pl/learn/css/css_layout/index.html new file mode 100644 index 0000000000..f84177e392 --- /dev/null +++ b/files/pl/learn/css/css_layout/index.html @@ -0,0 +1,57 @@ +--- +title: CSS layout +slug: Learn/CSS/CSS_layout +tags: + - Beginner + - CSS + - Floating + - Grids + - Guide + - Landing + - Layout + - Learn + - Module + - Multiple column + - NeedsTranslation + - Positioning + - TopicStub + - flexbox + - float +translation_of: Learn/CSS/CSS_layout +--- +
{{LearnSidebar}}
+ +

At this point we've already looked at CSS fundamentals, how to style text, and how to style and manipulate the boxes that your content sits inside. Now it's time to look at how to place your boxes in the right place in relation to the viewport, and one another. We have covered the necessary prerequisites so we can now dive deep into CSS layout, looking at different display settings, traditional layout methods involving float and positioning, and modern layout tools like flexbox.

+ +

Prerequisites

+ +

Before starting this module, you should already:

+ +
    +
  1. Have basic familiarity with HTML, as discussed in the Introduction to HTML module.
  2. +
  3. Be comfortable with CSS fundamentals, as discussed in Introduction to CSS.
  4. +
  5. Understand how to style boxes.
  6. +
+ +
+

Note: If you are working on a computer/tablet/other device where you don't have the ability to create your own files, you could try out (most of) the code examples in an online coding program such as JSBin or Thimble.

+
+ +

Guides

+ +

These articles will provide instruction on the fundamental layout tools and techniques available in CSS.

+ +
+
Introduction to CSS layout
+
This article will recap some of the CSS layout features we've already touched upon in previous modules — such as different {{cssxref("display")}} values — and introduce some of the concepts we'll be covering throughout this module.
+
Floats
+
Originally for floating images inside blocks of text, the {{cssxref("float")}} property has become one of the most commonly used tools for creating multiple column layouts on webpages. This article explains all.
+
Positioning
+
Positioning allows you to take elements out of the normal document layout flow, and make them behave differently, for example sitting on top of one another, or always remaining in the same place inside the browser viewport. This article explains the different {{cssxref("position")}} values, and how to use them.
+
Practical positioning examples
+
With the basics of positioning covered in the last article, we will now look at building a couple of real world examples, to illustrate what kinds of things you can do with positioning.
+
Flexbox
+
A new technology, but with support now fairly widespread across browsers, Flexbox is starting to become ready for widespread use. Flexbox provides tools to allow rapid creation of complex, flexible layouts, and features that historically proved difficult with CSS. This articles explains all the fundamentals.
+
Grids
+
Grid systems are another very common feature used in CSS layouts, which tend to be implemented using floats or other layout features. You imagine your layout as a set number of columns (e.g. 4, 6, or 12), and then fit your content columns inside these imaginary columns. In this article we'll explore the basic idea behind creating a grid system, look at using a ready-made grid system provided by a grid framework, and end by experimenting with CSS Grids — a nascent new browser feature that makes implementing grid design on the Web a lot easier.
+
diff --git a/files/pl/learn/css/howto/generated_content/index.html b/files/pl/learn/css/howto/generated_content/index.html new file mode 100644 index 0000000000..b027725c1a --- /dev/null +++ b/files/pl/learn/css/howto/generated_content/index.html @@ -0,0 +1,140 @@ +--- +title: Treść +slug: Learn/CSS/Howto/Generated_content +tags: + - 'CSS:Na_początek' +translation_of: Learn/CSS/Howto/Generated_content +--- +

+

Ta strona opisuje niektóre metody, dzięki którym możesz użyć CSS-a, aby dodać treść do dokumentu w trakcie jego wyświetlania. +

Zmodyfikujesz swój arkusz stylów, aby dodać treść oraz obrazek. +

+

Informacja: Treść

+

Jedną z ważnych zalet CSS-a jest to, że pomaga on oddzielić warstwę prezentacyjną dokumentu od jego treści. +Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dobrym rozwiązaniem jest określenie treści jako elementu arkusza stylów, a nie dokumentu. +

Treść określona w arkuszach stylów może składać się z tekstu i obrazów. Możesz określić treść w arkuszu stylów, kiedy jest ona blisko związana ze strukturą dokumentu. +

+ + +
Więcej szczegółów +
Wstawianie treści w arkusz stylów może spowodować komplikacje. Na przykład możesz mieć wiele wersji językowych dokumentu, które dzielą arkusz stylów. +

Jeżeli jakiś fragment arkusza stylów zawiera ciągi wymagające tłumaczenia, to musisz go wyciągnąć do osobnego pliku i przygotować osobną wersję dla każdej wersji językowej. +

Unikniesz takich komplikacji, jeśli treść określona w arkuszach stylów będzie zawierała tylko symbole i obrazki, które pasują do wszystkich języków i kultur. +

Treść określona w arkuszu stylów nie staje się częścią DOM-u. +

+
+

Teksty

+

CSS pozwala umieścić tekst przed i po elemencie. Stwórz regułę i dodaj +:before lub :after do selektora. Ustaw własność content z tekstem jako wartością. +

+ + +
Przykład +
Ta reguła dodaje tekst Dokumentacja: przed każdym elementem należącym do klasy ref: +
+

.ref:before { +

+
 font-weight: bold;
+ color: navy;
+ content: "Dokumentacja: ";
+ }
+
+
+
+ + +
Więcej szczegółów +
Arkusz stylów domyślnie zakodowany jest jako UTF-8, ale można to zmienić w odnośniku, w samym arkuszu stylów lub w inny sposób. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do specyfikacji CSS, do rozdziału 4.4 reprezentacja arkuszy stylów CSS. +

Pojedyncze znaki mogą także być zakodowane przy użyciu znaku odwróconego ukośnika. Na przykład \265B jest symbolem szachów dla czarnej królowej ♛. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do dokumentacji CSS, do rozdziałów Korzystanie ze znaków nie reprezentowanych w kodowaniu oraz Characters and case. +

+
+

Obrazki

+

Aby dodać obrazek przed lub po jakimś elemencie, możesz określić URL pliku obrazka jako wartość własności content. +

+ + +
Przykład +
Ta reguła dodaje wolną przestrzeń oraz ikonę po każdym odnośniku, który posiada klasę glossary: +
+

a.glossary:after {content: " " url("../images/glossary-icon.gif");} +

+
+
+

Aby dodać obrazek jako element tła, określ URL pliku obrazu jako wartość własności background. Jest to skrótowa własność, która określa kolor tła, obrazek tła, jak ten obrazek jest powielany i inne szczegóły. +

+ + +
Przykład +
Ta reguła określa tło podanego elementu, używając URL-a do określenia pliku obrazu. +

Selektor określa identyfikator elementu. +Wartość no-repeat powoduje, że obrazek wyświetlany jest tylko raz: +

+
+
  1. sidebar-box {background: url("../images/sidebar-ground.png") no-repeat;} +
+
+
+ + +
Więcej szczegółów +
Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych własnościach tła oraz innych opcjach określanych dla obrazków tła, zajrzyj do dokumentacji CSS, rozdział Tła. +
+

Zadanie: Dodawanie obrazu tła

+

Poniższy obrazek to biały prostokąt z niebieską linią na dole. +Pobierz ten obrazek do katalogu, w którym trzymasz plik CSS: +

+ + +
Grafika:Blue-rule.png +
+

(Na przykład wciśnij prawy klawisz myszy, aby otworzyć menu kontekstowe, i wybierz Zapisz Obraz Jako... a następnie określ katalog, którego używasz w tym kursie.) +

Wyedytuj swój plik CSS i dodaj tę regułę, aby ustawić obrazek tła dla całej strony. +

+
+

background: url("Blue-rule.png"); +

+
+

Wartość repeat jest domyślna i nie musi być określana. +Obrazek jest powtarzany horyzontalnie i wertykalnie, sprawiając wrażenie, jakby strona była kartką papieru w linie: +

+
+

Grafika:Blue-rule-ground.png

+
+
+

Cascading Style Sheets +

+
+
+

Cascading Style Sheets +

+
+
+
+ + +
Wyzwanie +
Pobierz ten obraz: + + +
Grafika:Yellow-pin.png +
+

Dodaj jedną regułę do Twojego arkusza stylów, aby wyświetlał obrazek na początku każdej linii: +

+
+

Grafika:Blue-rule-ground.png

+
+
Grafika:Yellow-pin.png Cascading Style Sheets +
+
Grafika:Yellow-pin.png Cascading Style Sheets +
+
+
+
+

Co dalej?

+

Zazwyczaj treść jest dodawana przez arkusz stylów podczas modyfikowania list. +

Następna strona opisuje, jak określić style dla elementów listy: +Listy +

+
+
+{{ languages( { "en": "en/CSS/Getting_Started/Content", "fr": "fr/CSS/Premiers_pas/Contenu", "ja": "ja/CSS/Getting_Started/Content", "pt": "pt/CSS/Como_come\u00e7ar/Conte\u00fado" } ) }} diff --git a/files/pl/learn/css/howto/index.html b/files/pl/learn/css/howto/index.html new file mode 100644 index 0000000000..1f087d3e22 --- /dev/null +++ b/files/pl/learn/css/howto/index.html @@ -0,0 +1,86 @@ +--- +title: Use CSS to solve common problems +slug: Learn/CSS/Howto +translation_of: Learn/CSS/Howto +--- +
Translation in progress{{LearnSidebar}}
+ +

The following links provide solutions to common problems you can solve with CSS.

+ +

Common use cases

+ +
+ + + +
+ +

Uncommon and advanced techniques

+ +

CSS allows very advanced design techniques. These articles help demistify the harder use cases you may face.

+ +

General

+ + + +

Advanced effects

+ + + +

Layout

+ + + +

See also

+ +

CSS FAQ — A variety of topics: from debugging to selector usage.

diff --git a/files/pl/learn/css/index.html b/files/pl/learn/css/index.html new file mode 100644 index 0000000000..1859c169ff --- /dev/null +++ b/files/pl/learn/css/index.html @@ -0,0 +1,52 @@ +--- +title: CSSs +slug: Learn/CSS +translation_of: Learn/CSS +--- +
{{LearnSidebar}}
+ +

Kaskadowe arkusze styli (ang. Cascading Style Sheets) — lub po prostu CSS — jest drugą technologią której powinieneś się nauczyć po HTML, który jest używany do zdefiniowania struktury i semantyki zawartości strony. CSS jest używany do nadania jej wyglądu i rozmieszczenia elementów. Dla przykładu CSS możesz użyć do zmiany czcionki, koloru, wielkości, odstępu twojej zawartości, podzielenia jej na wiele kolumn, lub dodaniaanimacji i innych dekoracyjnych cech.

+ +

Ścieżka nauczania

+ +

Zanim przystąpisz do nauki CSS, powinieneś w pierwszej kolejności poznać podstawy HTML. Rekomendujemy, byś przerobił najpierw rozdział Wprowadzenie do HTML — później możesz uczyć się o:

+ + + +

Kiedy już zrozumiesz absolutne podstawy HTML, rekomendujemy byś uczył się HTML i CSS jednocześnie, skacząc wte i wewte między tymi dwoma tematami. Powodem jest to, że HTML jest dalece bardziej interesujący z CSS, a z drugiej strony nie możesz naprawdę poznać CSS bez znajomości HTML.

+ +

Zanim zaczniesz ten temat, powinieneś również mieć co najmniej podstawową umiejętność korzystania z komputera oraz biernego używania Internetu (tzn. przeglądania stron internetowych). Powinieneś mieć skonfigurowane podstawowe środowisko pracy w sposób wyszczególniony w rozdziale Instalowanie podstawowego oprogramowania, a także rozumieć jak się tworzy i zarządza plikami, jak zostało to wyszczególnione w rozdziale Radzenie sobie z plikami — oba te rozdziały są częścią naszego modułu dla zupełnych początkujących Rozpocznij pracę z siecią.

+ +

Zalecane jest, byś przerobił najpierw moduł Rozpocznij pracę z siecią zanim przystąpisz do tego tematu, jednak nie jest to absolutnie konieczne; wiele z tego, co zostało poruszone w artykule Podstawy CSS, znajduje się także w module Wprowadzenie do CSS, jednak opisane jest dużo bardziej szczegółowo.

+ +

Moduły

+ +

Ten rozdział zawiera następujące moduły, w sugerowanej kolejności przerabiania ich. Zdecydowanie powinieneś zacząć po kolei, od pierwszego.

+ +
+
Wprowadzenie do CSS
+
Ten moduł pozwoli Ci zapoznać się z podstawami działania CSS, obejmującymi selektory i właściwości, pisanie reguł CSS, załączanie CSS do HTML, określanie wymiarów, kolorów i innych jednostek w CSS, kaskadowość i dziedziczenie, podstawy modelu pudełkowego (box model) oraz debugowanie CSS.
+
Stylowanie tekstu
+
W tym module spojrzymy na podstawy stylowania tekstu, takie jak ustawianie czcionki, pogrubienia i kursywy, interlinie i odstępy między literami, cieniowania i inne cechy tekstu. Na koniec załączymy niestandardowe czcionki do Twojej strony oraz ostylujemy listy i linki.
+
Stylowanie kontenerów
+
Następnie zajmiemy się stylowaniem kontenerów, jednym z fundamentalnych kroków w kierunku tworzenia układów (layoutów) stron internetowych. W tym module powtórzymy model pudełkowy (box model), dalej spojrzymy na sposoby kontrolowania układu kontenerów poprzez ustawianie dopełnienia (padding), ramek (borders) i marginesów (margins), ustawimy spersonalizowane kolory tła, obrazków i innych cech, a także zajmiemy się bardziej wyszukanymi cechami jak cieniowania i filtry na kontenerach.
+
Układ (layout) CSS
+
W tym momencie spojrzeliśmy już na podstawy CSS, na to jak stylować tekst, a także na to jak stylować i manipulować kontenerami, w których zawarta jest Twoja treść. Teraz pora przyjrzeć się jak umieścić Twoje kontenery we właściwych miejscach na stronie, zarówno względem siebie, jak i w relacji do okna przeglądarki. Poznaliśmy już niezbędne warunki, można teraz się zagłębić w kwestię układu (layoutu) CSS, przyglądając się różnym ustawieniom wyświetlania, tradycyjnym metodom projektowania układów (layoutów) takimi jak floaty i pozycjonowanie, oraz tym świeżo wprowadzonym narzędziom jak flexbox.
+
+ +

Rozwiązywanie częstych problemów w CSS

+ +

Rozwiązywanie częstych problemów przy użyciu CSS zapewnia linki do sekcji, w których dowiesz się jak rozwiązywać najczęstsze problemy w budowaniu stron internetowych.

+ +

Na początku beziesz zmieniał kolory elementów kodu HTML oraz ich tła; rozmiary, kształty, pozycje na stronie oraz dodawał i definiował ich obramowania.Możesz zrobić wiele jeśli dobrze rozumiesz podstawy CSS. Jedną z najlepszych rzeczy w nauce CSS jest to, że kiedy poznasz podstawy, zazwyczaj masz dobre wyczucie, co można, a czego nie można zrobić, nawet jeśli tak naprawdę nie wiesz, jak to zrobić!

+ +

Zobacz również

+ +
+
CSS w MDN
+
Główny punkt wejścia do dokumentacji CSS w MDN, gdzie znajdziesz szczegółową dokumentację dla wszystkich funkcji języka CSS. Chcesz się dowiedzieć więcej? Tutaj możesz zacząć.
+
-- cgit v1.2.3-54-g00ecf