From 074785cea106179cb3305637055ab0a009ca74f2 Mon Sep 17 00:00:00 2001 From: Peter Bengtsson Date: Tue, 8 Dec 2020 14:42:52 -0500 Subject: initial commit --- files/pl/web/guide/index.html | 55 +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 1 file changed, 55 insertions(+) create mode 100644 files/pl/web/guide/index.html (limited to 'files/pl/web/guide/index.html') diff --git a/files/pl/web/guide/index.html b/files/pl/web/guide/index.html new file mode 100644 index 0000000000..33786c5980 --- /dev/null +++ b/files/pl/web/guide/index.html @@ -0,0 +1,55 @@ +--- +title: Podręcznik web developera +slug: Web/Guide +tags: + - podręcznik + - sieć +translation_of: Web/Guide +--- +

W tym artykule przedstawiono informacje o sposobie korzystania z określonych technologii i interfejsów API.

+ +
+
+
+
HTML
+
Hipertekstowy język znaczników (ang. HyperText Markup Language - HTML) jest podstawowym językiem niemal wszystkich treści internetowych. Większość tego, co widzisz w przeglądarce jest opisane zasadniczo przy użyciu HTML.
+
CSS
+
Kaskadowe arkusze stylów (ang. Cascading Style Sheets - CSS) to język używany do opisu prezentacji dokumetu napisanego w HTML.
+
Zdarzenia
+
Zdarzenia odnoszą się zarówno do wzorców projektowych używanych do asynchronicznej obsługi różnych incydentów występujących w czasie życia strony internetowej jak i do nazywania, charakteryzowania  i stosowania dużej ilości incydentów różnego rodzaju.
+
AJAX
+
AJAX jest pojęciem odnoszącym się do grupy technologii, umożliwiającym aplikacjom szybkie, stopniowe aktualizowanie interfejsu użytkownika, bez przeładowywania całej strony przegladarki. Czyni to aplikacje szybszymi i lepiej reagującymi na działania użytkownika.
+
Grafika internetowa
+
Nowoczesne strony internetowe i aplikacje często muszą prezentować grafike o różnym wyrafinowaniu.
+
Przewodnik po internetowych interfejsach API
+
Wykaz wszystkich internetowych internfejsów API i wyjaśnienie do czego służą.
+
JavaScript
+
JavaScript to potężny język skryptowy używany do tworzenia aplikacji internetowych.
+
Lokalizacje i kodowanie znaków
+
Przeglądarki przetwarzają wewnętrznie tekst jako Unicode. Jednak, dla transferu tekstu przez sieć do przegladarki stosuje się różne kodowanie znaków, polegajace na reprezentacji znaków w postaci bajtów, co jest uwarunkowane językiem treści (lokalizacją).  Specyfikacja HTML zaleca używanie kodowania UTF-8 (które reprezentuje cały Unicode) i niezależnie od użytego kodowania, deklarowanie kodowania w metadanych dokumentu HTML.
+
Tworznie mobilnych stron i aplikacji
+
Ta strona omawia kilka głównych technik stosowanych przy tworzeniu stron internetowych , które dobrze wyglądają i działają na urzadzeniach mobilnych. Jeżeli szukasz informacji o projekcie Firefox OS Mozillii, zobacz stronę Firefox OS . Interesująca może być też dla Ciebie strona o Firefox dla Android.
+
+
+ +
+
+
Optymalizacja i wydajność
+
Podczas tworzenia nowoczesnych aplikacji internetowych i stron jest ważne, aby działały one szybko i sprawnie. Pozwala to na efektywność zarówno na systemach dektopowych jak i urządzeniach przenośnych.
+
Parsowanie i serializowanie XML
+
Ta platforma internetowa opisuje różne metody parsowania i serializowania dokumentów XML, z których każd ma swoje zalety i wady.
+
Otwarty internetowy format czcionki (Web Open Font Format - WOFF)
+
WOFF (Web Open Font Format) to format czcionki, który jest bezpłatny dla każdego uzytkownika internetu.
+
Stosowanie obiektów FormData
+
Obiekt FormData pozwala skompilować zestaw par klucz-wartość do wysłania przy użyciu XMLHttpRequest. Jest przeznaczony głównie do wysyłania danych formularzy, ale można go wykorzystać również do transmisji danych z kluczami poza formularzami. Transmisja odbywa się w tym samym formacie co metoda submit()  formularzy, stosowaną gdy typ kodowania w formularza jest ustawiony na "multipart/form-data".
+
Słownik
+
Podaje definicje wielu pojęć związanych z siecią web i Internetem.
+
+
+
+ +

See also

+ + -- cgit v1.2.3-54-g00ecf