--- title: Световната мрежа slug: Речник/World_Wide_Web tags: - WWW - Речник - инфраструктура - уеб translation_of: Glossary/World_Wide_Web ---
Световната мрежа (World Wide Web) — всеизвестна като WWW, W3 или просто Уеб е взаимосвързана система от общодостъпни страници в {{Glossary("Internet", "Интернет")}}. Уеб не е същото нещо като Интернет: Уеб е едно от многото приложения (начини за ползване) на Интернет.
Тим Бърнърс-Лий предлага архитектурата на това, което става известно като „Световната Мрежа“. Той създава първите мрежов {{Glossary("Server","сървър")}}, мрежов {{Glossary("Browser","браузър")}}, и уебстраница на своя компютър в лабораторията си за физични изследвания в ЦЕРН през 1990 г. През 1991 г. той обявява своето творение в новинарската група alt.hypertext. Тогава Мрежата става обществена.
Системата, която днес познаваме като "Мрежата (Уеб)", се състои от няколко компонента:
Свързването на източници на данни чрез {{Glossary("Hyperlink","хипервръзки")}}, е определящо понятие в Уеб. Чрез него (свързването) се създава съвкупност от свързани документи.
Скоро след изобретяването на Уеб. Тим Бърнърс-Лий основава {{Glossary("W3C")}} (World Wide Web Consortium), за да стандартизира и развива световната мрежа. Консорциумът е съставен от няколко групи по интереси. Такива са разработчиците на {{Glossary("browser","мрежови четци")}}, правителствени представители, изследователи и университети. Мисията му включва също обучение и разпространение на знания.