---
title: JavaScript
slug: Web/JavaScript
tags:
- Főoldal
- JavaScript
- Tanulás
- 'l10n:priority'
translation_of: Web/JavaScript
---
A JavaScript (JS) egy kis erőforrás-igényű, értelmezett vagy JIT-fordított programozási nyelv {{Glossary("Első osztályú funkciók", "elsőrendű függvényekkel")}}. Bár legtöbben weboldalak parancsnyelveként ismerik, sok webböngészőn kívüli környezetben is használják. Ilyen a node.js, az Apache CouchDB és az Adobe Acrobat. A JavaScript egy {{Glossary("Prototype-based programming", "prototípus-alapú")}}, többparadigmás, dinamikus nyelv, ami támogatja az objektumorientált, imperatív és deklaratív (pl. funkcionális) programozási stílusokat. Többet itt olvashat a JavaScriptről.
Az oldal ezen része magáról a JavaScript nyelvről szól, nem a különböző weboldalaktól és környezetektől függő részekről. A weboldalaktól függő {{Glossary("API","API")}}-król lásd: Web-API-k és a DOM.
A JavaScript szabványa az ECMAScript. 2012-től kezdődően, mindegyik modern böngésző támogatja az ECMAScript 5.1.-et. Régebbi böngészők legalább az ECMAScript 3-at támogatják. 2015. június 17-én az ECMA International kiadta az ECMAScript hatodik jelentősebb verzióját, amit hivatalosan ECMAScript 2015-nek neveznek, de eleinte az ECMAScript 6 és az ES6 nevekkel illették. Azóta az ECMAScript szabványokat éves ciklusokban adják ki. Ez a dokumentáció a legújabb tervezetre vonatkozik, ami jelenleg az ECMAScript 2019.
A JavaScript nem összetévesztendő a Java programozási nyevvel. A "Java" és a "JavaScript" is az Oracle USA-ban és sok más országban regisztrált védjegye. Ettől függetlenül a két programozási nyelv szintaktikája, szematikája és alkalmazása jelentős mértékben eltér.
Oktatóanyagok
Tanulja meg a JavaScript-ben történő programozást útmutatók és bemutatók segítségével.
Teljes kezdőknek
Látogassa meg a Tanulási területünk JavaScript tárgyát ha nem rendekezik JavaScript vagy másféle programozási tapasztalattal. Ott megtalálhatóak az alábbi modulok:
- JavaScript első lépések
- Az olyan kérdések megválaszolása, mint "mi a JavaScript?", "hogy néz ki?", és "mire képes?", emellett a JavaScript fő funkciójainak ismertetése, mint a változók, stringek, számok és tömbök.
- JavaScript építőkockák
- Folytatja a JavaScript alapvető fő funkcióinak beszámolóját a figyelmet a gyakran előforduló típusú kód blokkok felé fordítva, mint az elágazások, ciklusok, függvények, és az esetek.
- A JavaScript objektumok bemutatása
- A JavaScript objektumorientált jellegének megértése fontos, ha további tudást szeretne szerezni a nyelvről és ha hatékonyabb kódot szeretne írni. Ezért hoztuk létre ezt a modult, hogy segítsünk.
JavaScript útmutató
- JavaScript útmutató
- Egy sokkal részletesebb útmutató a JavaScript nyelvhez, amit olyanoknak szántunk, akik rendelkeznek már JavaScript vagy más programozási tapasztalattal.
Középszint
- A JavaScript újbóli bemutatása
- Egy áttekintés azoknak, akik azt gondolják hogy ismerik JavaScript-et.
- JavaScript adatstruktúrák
- A JavaScript-ben elérhető adatstruktúrák áttekintése.
- Egyenlőség és azonosság
- A JavaScript-ben háromféle értékösszehasonító műveletet érhetünk el: a szigorú egyenlőséget a
===
hasznlatával, a laza egyenlőséget a ==
használatával, és az {{jsxref("Global_Objects/Object/is", "Object.is()")}} függvényt.
Haladó
- Öröklődés és a prototípus lánc
- A széleskörben félreértett és alábecsült prototípus alapú öröklődés értelmezése.
- Szigorú mód
- A szigorú mód meghatározza, hogy nem lehet használni egy változót az inicializálását megelőzően. Ez az ECMAScript 5 egy korlátozott változata, a gyorsabb teljesítmény és könnyebb hibakeresés érdekében.
- JavaScript tipizált tömbök
- A JavaScript tipizált tömbök lehetővé teszik a nyers bináris adatok elérését.
- Memóriakezelés
- A memória életciklus és a szemétgyűjtés JavaScript-ben.
- A párhuzamos modell és az eseményciklus
- JavaScript-ben van egy párhuzamos modell, ami egy "eseménycikluson" alapszik.
Referencia
A JavaScript referencia documentáció böngészése.
- Az alapértelmezett objektumok
- Ismerje meg az alapértelmezett beépített objektumokat: {{jsxref("Array")}}, {{jsxref("Boolean")}}, {{jsxref("Date")}}, {{jsxref("Error")}}, {{jsxref("Function")}}, {{jsxref("JSON")}}, {{jsxref("Math")}}, {{jsxref("Number")}}, {{jsxref("Object")}}, {{jsxref("RegExp")}}, {{jsxref("String")}}, {{jsxref("Map")}}, {{jsxref("Set")}}, {{jsxref("WeakMap")}}, {{jsxref("WeakSet")}}, és másokat.
- Kifejezések és operátorok
- Tudjon meg többet a JavaScript operátoroktól: {{jsxref("Operators/instanceof", "instanceof")}}, {{jsxref("Operators/typeof", "typeof")}}, {{jsxref("Operators/new", "new")}}, {{jsxref("Operators/this", "this")}}, az operátor elsőbbségről, és másokról.
- Állítások
- Ismerje meg, hogyan működnek a {{jsxref("Statements/do...while", "do-while")}}, {{jsxref("Statements/for...in", "for-in")}}, {{jsxref("Statements/for...of", "for-of")}}, {{jsxref("Statements/try...catch", "try-catch")}}, {{jsxref("Statements/let", "let")}}, {{jsxref("Statements/var", "var")}}, {{jsxref("Statements/const", "const")}}, {{jsxref("Statements/if...else", "if-else")}}, {{jsxref("Statements/switch", "switch")}}, és más JavaScript állítások és kulcsszavak.
- Függvények
- Ismerje meg a JavaScript függvényeivel történő munkát alkalmazásfejlesztés során.
Eszközök és források
Hasznos eszközök JavaScript kód írásához és hibakereséséhez.
- Firefox Fejlesztői Eszközök
- Jegyzettömb, Web Konzol, JavaScript Profiler, hibakereső, és mások.
- JavaScript Héjak
- A JavaScript héjak lehetővé teszik JavaScript kódrészletek gyors tesztelését.
- TogetherJS
- Együttműkösdés egyszerűen. Ha hozzáadja a TogetherJS-t az oldalához, a felhasználók valós időben segíthetnek egymásnak az oldalon.
- Stack Overflow
- Stack Overflow kérdések "JavaScript" címkével.
- JavaScript verziók és kiadási megjegyzések
- Böngéssze a JavaScript's funkciótörténetét és végrehajtási státuszát.
- JSFiddle
- Szerkesszen JavaScript-et, CSS-t, HTML-t és kapjon élő eredményeket. Használjon külső forrásokat és működjön együtt a csapatával online.