--- title: JavaScript slug: Glossary/JavaScript tags: - JavaScript - Словник translation_of: Glossary/JavaScript ---

JavaScript (JS) — мова програмування, використовувана переважно для визначення поведінки динамічних веб-сторінок з клієнтського боку, але також досить часто вживана з боку {{Glossary("Server","сервера")}} в середовищах на кшталт node.js.

Попри споріднені назви, JavaScript не пов'язаний з {{interwiki("wikipedia", "Java", "Java")}}. Обидві є товарними знаками компанії Oracle у США та інших країнах, але це геть різні мови програмування, що мають різні синтаксис та призначення.

Задумана Бренданом Ейком (Brendan Eich), який потім став робітником Netscape Corporation, як серверна мова, JavaScript у вересні 1995 року увійшла до Netscape Navigator 2.0. JavaScript отримала негайне визнання, а {{glossary("Microsoft Internet Explorer", "Internet Explorer 3.0")}} запровадив підтримку JavaScript під назвою JScript в серпні 1996 року.

У листопаді 1996 року Netscape розпочав співпрацю з ECMA International, щоб зробити JavaScript галузевим стандартом. Відтоді стандартизована JavaScript дістала назву ECMAScript (специфікація ECMA-262), остання (восьма) редакція якої доступна станом на червень 2017.

JavaScript здебільшого використовується веб-переглядачами, надаючи розробникам можливості взаємодії із вмістом сторінок через {{Glossary("DOM")}}, орудування даними за допомогою {{Glossary("AJAX")}} та {{Glossary("IndexedDB")}}, малювання на {{Glossary("canvas", "полотні")}} та взаємодії через різні {{Glossary("API")}} з пристороєм, де запущено переглядач. JavaScript стала однією з найпоширеніших мов програмування завдяки примноженню різноманітних {{Glossary("API")}} в переглядачах та поліпшенню їх швидкодії.

Останім часом, мова JavaScript набула навіть більшого поширення завдяки успіхам node.js — найпопулярнішого міжплатформового виконавчого середовища JavaScript, що працює поза переглядачем. Node.js дозволяє використовувати JavaScript як мову сценаріїв для автоматизації та створення повноцінного сервера з використаням протоколів {{Glossary("HTTP")}} та {{Glossary("WebSockets")}}.

Дізнатись більше

Загальні відомості

Вивчення JavaScript

Технічна довідка